Küçükçekmece’de çöken bina: 1988 yılında yapıldı, yabancılar yaşıyordu

İSTANBUL – Küçükçekmece Kartaltepe Mahallesi’nde sabah 08.40 civarında Belediye Caddesi’nde bulunan dört katlı bir bina sebebi bilinmeyen bir şekilde çöktü. Görgü tanıkları, binanın altında bulunan dönerci salonunda kolon kesildiği iddiasında bulunurken, ilk iki katın ofis, en üst iki katın da ev olarak kullanıldığını söyledi.

Dış cephesi nedeniyle yeni bir bina gibi görünen yapının 1988 yılından beri kullanıldığı ortaya çıktı. Son bilgilere göre bir kişinin öldüğü enkazda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

‘HAFTAİÇİ OLSAYDI DAHA FAZLA İNSAN ENKAZ ALTINA KALABİLİRDİ’

Kartaltepe Mahallesi’nde esnaflık yapan bir görgü tanığı sabah çocuklarıyla, binanın yakınında bulunan bir börekçide kahvaltı yaptıklarını, biraz daha kalsalar enkazdan etkilenebileceklerini söyledi. Kartaltepe esnafı, Sefaköy’ün ilk yerleşim alanlarından olan bölgedeki evlerin genelinin kentsel dönüşüme girmesi gerektiği görüşünde: “1986 yılında buraya geldiğimde o bina yapılıyordu. İlk iki katında ofis, altında dönerci, en üst iki katında da aileler yaşıyordu. Büyük ihtimalle ofis olan kısımlarda kimse yoktu. Haftaiçi olsaydı daha fazla insan enkaz altında kalabilirdi.”

‘YABANCI UYRUKLULAR YAŞIYORDU’

Binanın altında bulunan dönercide kolon kesildiği iddiasını ise neredeyse bütün esnaf dillendiriyor. Yıkılan binanın hemen yanında bulunan binanın ise yıkım kararı bulunuyor. Kentsel dönüşüme girmesi nedeniyle de boşaltılmış. Enkaza dönüşen bina hakkında yıkım kararı olmadığı da bir başka iddia. Yıkılan binanın mülk sahibinin komşuları, binanın kentsel dönüşüme sokulmak istenmediğini söylerken, binada yaşayanların yabancı uyruklu olduğunu belirtti.

MAHALLE KOMPLE ESKİ YERLEŞİM ALANI

Mahallenin geneli 1980’li yıllarda yapılmış. Mahallede doğup büyüyen başka bir esnaf ise şöyle konuştu: “Kendi imkanlarıyla mülkünü dönüştürenler oldu. Doğma büyüme Sefaköylüyüm, 1969 yılından beri buradayım. O zamanlar tek tük evler vardı. Yapılaşma 1980 sonrası arttı. Bölge komple eski bir yerleşim, yani tehlikeli.”

Mülkünü kentsel dönüşüme sokan bir mahalleli ise komşu binasının yıkılmasıyla olay yerine davet edildiklerini söyledi: “Biz beraber kentsel dönüşüme sokalım diye Murat beyle konuştuk. Kendi özel sebepleri nedeniyle kabul etmedi. Biz de kendi imkanlarımızla kentsel dönüşüme girmek zorunda kaldık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir