Tansiyonu düşürmek için en iyi 9 besin açıklandı

Bu tür ürünler arasında balık, pancar ve yeşillikler yer alıyor …
Birçok insan yüksek tansiyondan muzdariptir , diyet ve yaşam tarzı alışkanlıklarıyla bu durum düşürülebilir. Bu nedenle beslenme uzmanları, yüksek tansiyonu olan kişiler için her gün yenebilecek kadar faydalı bir meyvenin bulunduğu bir yiyecek listesini onayladılar.

Muz

Diyetisyen , muzların sodyum seviyelerini dengelemeye yardımcı olan iyi bir potasyum kaynağı olduğunu açıkladı.
“Potasyum kan damarlarının genişlemesine ve gevşemesine yardımcı olur, bu da kan basıncını düşürür” diye güvence verdi.
Ayrıca diyetisyen ve muzun iyi bir lif kaynağı olduğunu ve bunun daha önce kardiyovasküler sağlığı iyileştirdiği ve kan basıncını düşürdüğü kanıtlanmış olduğunu ekledi.

Orman meyveleri

Kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek diğer bir yiyecek de meyvelerdir çünkü antosiyaninler (mavi, kırmızı, mor meyve ve sebzelerde bulunan pigmentler) içerirler. Endotel hücrelerinin insan vücudunda daha iyi çalışmasına yardımcı olurlar. Endotel hücreleri kan damarlarının içinde bulunur ve kan akışını iyileştirmeye ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur.

Yapraklı yeşillikler

Öğle veya akşam yemeğinde her salata yediğinizde kan basıncınızı düşürdüğünüzden emin olun. , Lahana, ıspanak, marul, lahana salatası ve çin lahanası gibi yapraklı yeşilliklerin de tansiyonu düşüren bir başka harika besin olduğunu söylüyor. Bunun nedeni yeşil yapraklı sebzelerin kalp-damar sisteminin sağlığını destekleyen nitrat içermesidir.

Sarımsak

Beslenme uzmanına göre, yiyecekleri sarımsakla tatlandırmak, kan basıncını doğal olarak düşürmenin basit ve lezzetli yollarından biri, sarımsak takviyeleri de onu düşürebilir, ancak o kadar iştah açıcı olmayacaktır.

Fasulye

Diyetisyen, fasulyenin lif, potasyum ve magnezyum açısından yüksek olduğunu, bunun da sodyum tutulumunu azaltmaya yardımcı olabileceğini, bunun da kan basıncını yükselttiğini, çünkü su tutulmasına neden olduğunu, bunun da böbreklere ekstra yük bindirerek kan basıncını yükselttiğini belirtti.

Soya peyniri

Kan basıncını düşürmeye yardımcı olan bitki bazlı bir protein daha olduğunu, yani tofu, seitan ve edamame gibi soya ürünlerinin bulunduğunu ekledi.
“Bunun nedeni soyanın yağ oranının düşük, ancak potasyum ve magnezyum oranının yüksek olmasıdır” dedi.
Yağlı balık

Roberts-Davis’e göre somon, ton balığı, hamsi ve uskumru, yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olabilecek yağlı balık örnekleridir. Bu, bu tür balıkların kan basıncını düşürmeye yardımcı olan çok sayıda omega-3 yağ asidi içermesiyle açıklanmaktadır.

Pancar

Uzman, pancarın, vücudun nitrik asite dönüştürdüğü nitrat içerdiğini, bunun da atardamarların gevşemesine ve genişlemesine yardımcı olduğunu, bunun da kan damarlarının sağlığı açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

Siyah çikolata

Eğer tatlılardan hoşlanıyorsanız bitter çikolata ile kendinizi tatmin edebilirsiniz. Diyetisyen, kan pıhtılarını önleyen ve kan basıncını düşüren flavonoidler açısından yüksek olduğu için kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Tam tersine hangi ürünlerin kan basıncını artırabileceğini bilmek de önemlidir. Her iki beslenme uzmanı da en önemli şeyin konserve çorbalar, et lezzetleri ve patates kızartması gibi sodyum içeriği yüksek gıdaların tüketimini en aza indirmek olduğunu belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir